2012. március 31., szombat

A tizedik próba

A tizedik próba, "találkozás és csoportélmény":

Különleges évfordulóhoz is érkeztünk egyúttal 95 évvel ezelőtt 1917.ápr.1-e az Első Magyar Modern Tánc Bemutató és egyben Orkesztika Iskola első színpadra lépésének időpontja!! :)

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.2594036349155.91436.1802092600&type=1

Ezt a szép évfordulót együtt ünnepeltük a kóruspróba alkalmával :)  Kupacot alkotva egymáshoz közel, egy egységben mozogva lassú futással indítottunk. A csoportnak egyszerre kellett irányt változtatnia, pontosan és egymástól le nem szakadva mindig egy kupacban maradva. Az irányváltások néha kanyarodássá változtak, a kupacban maradás néha sorokká rendeződött, de szépen lassan ráéreztünk az együttmozgás lényegére. Igaz közben eltelt 40-45 perc is :)  (jó munkához idő kell ). Az összerendeződésben ha nem figyeltünk eléggé az egységben mozgásra, néha 1-2 irányváltás után furcsállva vettük észre.. nem is egy csoportban vagyunk, már a túloldalt is van egy kis egység.. :)) Nagy tanulság, hogy nem Irányító Irányváltó személyek, hanem egységes gondolattal való mozgás a cél.  Alakulgatunk, Márk folyamatos instrukciót beépítgetve, egyre összeszedettebben mozdultunk :)

Következő feladat egy vonal továbbvitele egyik "kézről a másikra" mindig átadva a mozgássort a térben haladva szintén nagyon érdekes volt. Néha elszabadult a fantáziánk, köröket, formákat, íveket rajzolva a levegőbe :) Ugyanezt helyben kupacban ismételtünk, a tükörből sandítgatva mozdulatainkra.

Újabb izgalmas feladat: kánonmozgás két csoportban. Ez is nagyon tetszett!!  Az előttünk lévő mozgását, haladási irányát pontosabban és pontosabban visszaadni. Így izgalmas a kánon, másképp tényleg gyorsan összecsúsztak a mozdulataink.

Végül de nem utolsósorban az egiyk legizgalmasabb feladatra tértünk vissza, az egy oszlopban egymás mögött szinteltolással mozgatott karokra. Ez rendkívül érdekes ha pontosan van végrehajtva, csodálatos ahogyan teljes testtel csak az első embert látván, mint egy legyező bomlanak szét fentről a karok, vagy vízesésként hullnak egymás után vissza újra.
Hát ennek a csodás napnak lehettünk újra részesei együtt!! :)

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=254175494640771&set=a.254172104641110.62202.210986508959670&type=3&theater

2012. március 24., szombat

A kilencedik próba


A kilencedik próba, "találkozás és csoportélmény":

Szuper nap volt a mai is!
Pálosi István friss lendületével kezdtük a próbát :) tükörrel szemben fekve, gördülésekkel, lendítésekkel bemozgatva magunkat. (Talán itt még mi is frissnek tűntünk :) mélyítések, pliék, relevék, lábcsúsztatások mozgattak meg minden irányban és többféle ütemben. Háromnegyedes  zenére,  zárt és nyitott profil karmozdulattal kísértük a háromnegyedes lépéseket. Strauss keringő zenéjére testnek léleknek jólesően mozgattuk át magunkat! Érdekes megfigyelés, hogy bizonyos mozdulatokra (zárt profilban például) automatikusabban állnak rá a karok-lábak. Míg a nyitott profilmozgást kicsit nehezebben veszi a test.


(lépés zárt profilban)


Ezután elmozdulásformákkal, 3mas lépésekkel körben haladva kapcsoltuk össze a karskálákat a mozgással. 
Néhány ugrás következett. A balettban is megtalálható ugrásokhoz hasonlító, de mégis egyedi és nehezen kivitelezhető volt. Pedig egyszerűnek tűnt 1 lábról 2 lábra érkezni, jó néhányszor el kellett gyakorolni hogy ráérezzünk. 

Kis szünet után Fenyves Márkkal folytattuk az elmozdulásformák feladatát.  Igazi "kihívásként" 3mas beosztásban, kétféle dinamikájú karmozgással és lépéssel.  A lépés: jambikus és trocheikus a görög verslábakhoz hasonlóan. Csoportmozgások ezek és a csoport részeként, odafigyeléssel, könnyebben is érthetőek. Mégis nehéz összehangolódni :) 
Kettesével haladtunk körben, egyikünk jambikus, másikunk trocheikusan lépve. Csak lábgyakorlat kar nélkül, és még így is nehéznek bizonyult. Segítség volt mikor egy harmadik társunk középen az egyeket lépte. A ritmus és még a metrum is eltéveszthető ha az ember csak magában számol, érdekes, mekkora kontrollt kell a test felett gyakorolni ezekhez a gyakorlatokhoz :) De szép és érdekes mozdulatokat eredményez!
Amíg csak bírtuk gyakoroltuk. variáltuk Fenyves Márkkal a ritmuslépéseket.

Szellemeileg és fizikailag kellemesen elfáradva zártuk a napot :)

Dienes Valéria: Orkesztika - Mozdulatrendszer könyvét olvasom a tanultak mellé, érdekes, többször kell újra és újraolvasni a megértéshez! Szerintem nagyon szép megfogalmazással írja le a mozdulatelmélet rendszerét! A plasztika profil tagozatát is szeretem, egyensúlyozva, a könyet tartva olvasom, a sok rajzon, képen látottakat próbálom megvalósítani :))
http://www.mozdulatmuveszet.hu/kiadv/mms1.htm

2012. március 17., szombat

A Nyolcadik próba

A nyolcadik próba, "találkozás és csoportélmény":


A 15-i élményekkel és két új kórustaggal bővülve kezdtük el a szombati órát, ismételten csodaszép tavaszi időben. 
A bemelegítés, ráhangolódás után Bach és Vivaldi művekre elmozdulásformákat gyakoroltunk. A és B verziót kötöttünk egymás után ismételve. Először csak párokban kettesével majd egymás után először 2 majd 4 és 8 számolással elcsúsztatva az indítást, kánonszerűen haladva végig a mozgássoron.




Kis szünet után kerek (úgy 20-25 cm átmérőjű) fakorongokkal folytattuk a mozgást, először az egyensúlyt keresve egy koronggal fejtetőn, mellkason, vállakon, térdeken, tenyéren fenéken tartva. Hát a kezdeti nehézségek... után is ejtettük a korongokat :)) két tenyéren tartva 1-1 korongot befelé a test felé és kifelé is forgattuk, köríveken egyszerre mozgatva ejtve. Lendítettük és forgattuk is a levegőben függőlegesen az arccal szembe majd 90 fokkal elfordítva élére is. A végére egyre kevesebb volt a kontrollálatlan korongejtés :) Érdekes volt a tükörben megfigyelni ahogyan a test meghosszabbításaként a mozdulatainkkal terelgettük a korongot.
Érdekes tapasztalat volt például a kedvencem a "fátyoltechnika" után ezzel a minőségű és anyagú tárggyal dolgozni. 


Óra végére pihentetésképpen az arcizmainkat mozgattuk tükörhöz közelülve. Csináltunk mindenféle apró mozdulatot szájjal, szemöldökkel, szemmel és az apróbb-nagyobb izmokkal "grimaszolva" magunknak :))
Tetőtől talpig átmozgattuk magunkat, jöhet e következő alkalom, immáron kibővült csapattal :))


(A csoport egy része Márc. 15-én )


A Mozdulatművészet 100 éves hagyományával - a balett után Magyarországon a 2. legrégebbi intézményes táncművészeti hagyomány

http://orkesztika.blogspot.com/2012/03/mozdulatmuveszet-100-eves-hagyomanyaval.html

2012. március 15., csütörtök

A Hetedik próba


A hetedik próba, "találkozás és csoportélmény":

Ez egy "extra" kivételes és ünnepi alkalom volt a Kórus történetében. Március 15-én Nemzeti Ünnepen a Várban lévő Táncszínház aulájában tartottuk a nyilvános kóruspróbánkat  Mozdulatművészeti Társulat darabjaival karöltve. Szép alkalom volt ez, utólag is nehéz szavakba önteni az élményt!! :)
Ez a 100 éve született Magyar Modern Tánc - Mozdulatművészet méltán és megérdemeltem most sok embernek megmutathatta hogy mi is az a "kincs", amelyet oly régóta annyian továbbvittek és tanítottak, táncoltak. A jó idő, a napsütés nagyon sok embert hozott a várba, akik közül sokan betértek a táncszínház aulájába, hogy élvezzék a Mozdulatművészeti előadásokat.
A kórusmozgást kinn a füvön vezettük be a síkokkal és irányokkal, légzőgyakorlatokkal köszöntve az "eget, a földet, egymást és a körülöttünk lévőket", már itt sokan felfigyeltek ránk, akik közül többen betértek a Társulat darabrészleteit (Évszakok és Babits est) megtekinteni. Aki betért ott is ragadt... egészen délután 3-4 óráig :) Fenyves Márk szavait rengeteg felnőtt mellett majdnem ugyanennyi kamasz és kisgyerek követte és figyelte. Nagy öröm volt ezt látni mindannyiunknak. Az aulában folytattuk a kóruspróbát az irányok után elmozdulásformákkal és fátyoltechnikát gyakorolva. 
MIközben  a Társulat bemutatóját és a nézőket, a betérő embereket figyeltem éreztem hogy itt megmozdult belül valami az emberekben, az energiák összeadódtak, harmonikus légkörben ünnepeltünk Együtt, Mindannyian! :)  

Az alábbi élménybeszámolók, visszajelzések önmagukért beszélnek: 

Sok ilyen élményt szertnék még, mert tovább visz és új erőt ad! Köszönet minden lelkes nézőnek és résztvevőnek! :)Ma egy csodálatos élményben volt részünk több száz és meglepetésünkre egy idő után több ezer ember figyelte a 100 éves Magyar Mozdulatművészetet reprezentáló performance-inkban 11-és 16 óra között a Nemzeti Táncszínházban és előtte a fűben, na meg a lépcsőn és a kiállítótérben! Emberek, emberi módon, kulturáltan ünnepeltek egy hagyományt és egy Hungarikumot a Magyar Kultura területén, nemzeti ünnepünk keretében! És szinte falták, habzsolták a mozdulatokat, gondolatokat, értéket, ami igaz és emberi, érthető és felfogható, szép és harmónikus, politika és konfliktus mentes, nem provokatív és nem szájba rágós! Jó élmény volt! Volt ott pici gyermekek sokasága, sok kamasz és fiatal felnőtt, kozépkorú és idős is számos! Mind ott ragadtak míg esemény volt! Ez az igezi visszajelzés!!! (nem a szakkritikusok elfogult kritizilása!).
Pálosi István - Mozdulatművész

Kedves Márk és a Többiek!
Olyan szerencsések voltunk ma a fiammal, hogy láthattuk a Nemzeti Táncszínházban az előadásotokat, egyszerűen ZSENIÁLIS volt!!!!!
Remélem még láthatunk Benneteket sokszor, köszönjük ezt a élményt!


Láttalak ma benneteket a Várban, nagyon jók voltatok! A kislányom is csak ült és nézett. Jó, hogy volt egy ilyen lehetőség!

Kedves Fenyves Márk! 2012. március 15-én volt szerencsém testközelből megtapasztalni művészetüket. Lenyűgöző előadásban volt részem! Kiemelném a Miatyánk című koreográfiát! Köszönet érte!
az Origo.hu oldalról Tuba Zoltán fotója













2012. március 10., szombat

A Hatodik próba

A hatodik próba, "találkozás és csoportélmény":

A mostani alkalmat ülve bemelegítéssel,  bemozgatással kezdtük. Érdekes tapasztalat, hogy az ülve sokkal többmindenre tudok figyelni az izmok bemozgatásánál. Az az érzetem, hogy a végtagjaim mozgását sokkal jobban el tudom ilyenkor különíteni. Ezek után különösképpen jólesett  "közkívánatra" a páros relaxációs feladat. Mialatt az egyikünk pihen és elengedi magát, a másik pedig megmozgatja, a végtagjait törzsét különféle mozgásokkal, rázásokkal, stb. Mivel hasonló testfelépítésűek álltak párba, kicsit kívülről is rálátást kaptunk a súlyokra, az ízületi,- és izommozgások milyenségére stb.  El is húztam a páromat a lábánál fogva 1-2 méterre :) Ezt most így leírva nehéz elképzelni, de teljesen jó érzés volt minden egyes momentuma a feladatnak!

Kis  szünet után csoportmunkánk kánon mozgásokkal folytatódott. Egyikünk elindít egy mozdulatot/mozgássort és folytonosan ismétli, amit egy másik ember követ, kánonban mozogva, majd ennek a másikat a mozgását pontosan követi egy harmadik és igy tovább... Instrukció szerint, súllyal, szintekkel, dinamikákkal variálva a mozgást. Akár egy taps is ismétlődhet, és annak elkezdője döntése szerint akármikor kiszállhat a "játékból" :) Közben jöttem rá, hogy ez egy igen érdekes és összetett feladat, amellett, hogy sokkal jobb koncentrációt tesz lehetővé egymás felé :)
Az óra végére még egy körben állásban szorosan összekapaszkodva, hátra egymás ölébe való leülést is kipróbáltunk.. na ez hab a "tortán" :)))

Március 15-én Nyílt próbánk és bemutatónk lesz a Nemzeti Táncszínház aulájában :) Minden érdeklődőt szeretettel várunk!! 



2012. március 3., szombat

Az Ötödik próba

Az ötödik próba, "találkozás és csoportélmény":
Néhányan még a múlt heti izomláz maradványaival kezdjük az órát :) Én személy szerint minden óra után "zizegő", remegő lábakkal távozom, az izomlázat pedig a terhelés mellett, a szokatlan izomhasználatnak köszönhetem. Kifejezetten örülök például a gerinc melletti izmaim megmozgatásának!!

Elmozdulásformákkal kezdjük a próbát, 3-as és 4-es ritmikai családok elemeiből kombinációkban. Nem egyszerű!! az az érzetem, mintha a törzsem, lábaim, karjaim nem értenék az "üzenetet", hogy mit kellene csinálni :) Érdekes, hogy számomra egészen másfajta koncentrációt igényel ez a mozgásforma, mint például balettban vagy más stílusú táncok esetén. Mindamellett rendkívül logikusan van felépítve egy-egy mozgássor, mindössze szokatlan érzet a testnek, a tudatnak.

Ezek után párban kezdtünk el dolgozni, a már korábban gyakorolt síkokat, irányokat felhasználva.

Először tükörben mozogva, majd 'oppozicióban' (ellenmozgással). Párban könnyebb volt a ráhangolódás, mert miután ezt átvittük csoportos feladatnak, sokkalta nehezebbnek bizonyult minden. Másfajta koncentráció és ráhangolódás. Azt vettem észre magamon, hogy sokszor a nem jó konventrációval az együttmozgás élménye is elveszik.. Ilyenkor szerencsére terel minket Márk instrukciója a helyes közös munka és az egységben való gondolkodás felé :)

ÉS! első megmutatkozásunk közeleg :)) nem kis izgalommal várom :) Március 15-én a Nemzeti Táncsínházban egy nyilvános próba keretében lesz alkalmunk megmutatni hol tartunk most :) Már nagyon várom! Vajon milyen lehet kívülről?

Próbáink helyszíne:
Orkesztika Alapítvány - Magyar Mozdulatművészeti Stúdió:
http://www.mozdulatmuveszet.hu/studio/

és a Berczik terem, ahol szombatonként 11-15ig kóruspróbálunk :)







http://issuu.com/orkesztika/docs/2012_korus
http://issuu.com/orkesztika/docs/100_eves_mozdulatmuveszet2/1